دوربین مدار بسته داهوا
آمار سایت
clear-bug-div

BNC و انواع آن

bnc_connectors viewtech.jpg

 

نحوه اتصال كابل کواکسیال به كانكتور BNC، يكی از مهمترین نکات نصب یک سیستم مداربسته می باشد كه اگر به درستی صورت نگيرد می تواند موجب «اتصال كوتاه، قطعی و تضعيف سيگنال (بعلت بالا رفتن مقاومت اتصال) و قطع و وصل شدن تصوير بر اثر لرزش گردد.

در اکثر مواردی که شخص نصاب تمام جزییات نصب را رعایت می کند ولی در آخر با مشکل نویز یا قطعی در تصویر مواجه می شود، مشکل از اتصال BNC است.

بطور كلی هر نوع اتصال در کابل های کواکسیال، منجر به افت سيگنال می شود كه بر حسب دسیبل (واحد اندازه گیری شدت جریان) اندازه‌گيری می شود. در واقع عدم دقت در اتصال BNC، افت سیگنال را بصورت تصاعدی بالا می برد.

اغلب اتصال كوتاه شدن‌ها به دليل بلند بودن مغزی كابل است كه هنگام جا زدن در داخل كانكتور خميده شده و منجر به اتصال به بدنه می شود. علاوه بر اين استفاده از كابل يا كانكتور غيراستاندارد موجب می شود كه مغزی حتی بعد از پرس کردن BNC محكم نشده و باز از آن بيرون بيايد.

كانكتورهای BNC انواع مختلفی دارند. در كانكتورهای پيچی از لحيم برای اتصال مغزی و از يك پيچ برای محكم كردن و اتصال به شيلد استفاده می شود.
bnc-connector-2-doorbin.info

اتصال نوع لحیمی کمی زمانبر است، به همین دلیل اکثر نصاب ها زحمت لحیم کاری به خود نمیدهند! ولی در صورت اتصال صحیح، تحمل وزن بیشتری را دارد.

از آنجا که اتصال لحیمی نياز به کمی تجربه دارد، همچنين نیازمند هويه است و در خیلی از جاها دسترسی به هويه و برق مقدرو نیست (مثل كار در ارتفاع)، نوع دیگری از BNC ها بنام «پرسی» توليد شدند و به سرعت جای خود را در بازار باز كردند. در اين نوع BNC ،مغزی و رينگ از طريق يك آچار مخصوص پرس می شود‌ به همين دليل سرعت كار افزايش پيدا می كند.

 

bnc-connector-doorbin.info

 

افزایش تقاضا و تلاش شبانه روزی! تولیدکنندگان چینی در پایین آوردن قیمت و عرضه BNCهای نامرغوب به بازار، باعث بروز مشکلات زیادی در سیستم های مداربسته شد. مشکلاتی از قبیل :

_  شل شدن و جدا شدن كانكتور BNC بر اثر كشش و تکان

_  قفل نشدن کامل مغزی BNC در داخل كانكتور. كه منجر به بيرون آمدن يا فرو رفتن بيش از حد مغزی در كانكتور می شود.

 

بهترین نوع BNC نوع «وی کپ» است. این نوع از BNC با ابزار مخصوص به کابل متصل می شود. اگر به هر دلیلی بخواهید کابل را کوتاه کنید، می توانید اتصال را باز کنید و مجدد استفاده نمایید. این عمل تا ۸۰ بار قابل انجام است.

معمولا  روی خود كانكتور مشخصاتی چاپ نمی شود و در صورت عدم شناخت علمی یا تجربی، مجبورید به فروشنده اعتماد نمایید!

برای كاربردهايی كه «لرزش» يك پارامتر مهم است (سيستم‌های پرتابل يا دوربین هايی كه بر روی وسايل درحال حرکت نصب شده اند)، به جای كانكتور BNC از كانكتورهای TNC استفاده می شود.

 

tnc-connector-doorbin.info

 

اين كانكتور كاملا شبيه نوع BNC است با اين تفاوت كه اتصال كانكتور‌ها به «برل» (رابط دو كانكتور) به صورت پيچی می باشد که اتصال محكم‌تری را ايجاد می كند.

 

Burl-connector-doorbin.info

 

انواع دیگری از این نوع فیش وجود دارد که معروف ترین آنها BNC به AV نام دارد که برای اتصال مستقیم به ورودی های ویدئویی کاربرد دارد.

 

bnc-to-av-doorbin.info

ادامه
نماد اعتماد الکترونیکی
پرداخت با کلیه کارت های بانکی
شاخه ها
سازندگان
  • داهوا
  • فراگستر الکترونیک داهوا
  • نمایندگی رسمی ویوتک تهران